Sport
Programul turului de campionat, în Liga a 3-a, Seria a 5-a, unde sunt reprartizate echipele din Alba! Derby-urile județene – în etapele 4, 8 și 10
Luni, la sediul Federației Române de Fotbal a avut loc tragerea la sorți a programului Ligii a 3-a. Județul Alba este reprezentat în această competiție de 3 echipe – Metalurgistul Cugir (intrată pe ultima sută de metri în Seria a 5-a), Industria Galda și Unirea Alba Iulia. Astfel, în prima etapă a Ligii a 3-a, programată pe 23 și 24 august, toate echipele din Alba vor evolua în deplasare.
Metalurgistul Cugir va juca la Fotbal Comuna Recea, Industria Galda va întâlni CFR Cluj 2, iar Unirea Alba Iulia se va deplasa la nou-promovata Viitorul Șelimbăr.
„Derby-urile de Alba”, 3 la număr în această toamnă, vor avea loc în etapa a 4-a (Industria Galda – Metalurgistul Cugir), etapa a 8-a (Unirea Alba Iulia – Industria Galda) și etapa a 10-a (Unirea Alba Iulia – Industria Galda).
Etapa 1 – 24 august 2019
SCM ZALĂU– FC UNIREA DEJ
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– AFC UNIREA 1924
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
CSM AVÂNTUL REGHIN– AFC ODORHEIU SECUIESC
CSC SÂNMARTIN– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– ACS INDUSTRIA GALDA
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– CS MINAUR BAIA MARE
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
Etapa 2 – 31 august 2019
FC UNIREA DEJ– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
CS MINAUR BAIA MARE– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
ACS INDUSTRIA GALDA– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
AFC ODORHEIU SECUIESC– CSC SÂNMARTIN
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– CSM AVÂNTUL REGHIN
AFC UNIREA 1924– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
SCM ZALĂU– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
Etapa 3 – 7 septembrie 2019
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– FC UNIREA DEJ
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– SCM ZALĂU
CSM AVÂNTUL REGHIN– AFC UNIREA 1924
CSC SÂNMARTIN– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– AFC ODORHEIU SECUIESC
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– ACS INDUSTRIA GALDA
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– CS MINAUR BAIA MARE
Etapa 4 – 14 septembrie 2019
FC UNIREA DEJ– CS MINAUR BAIA MARE
ACS INDUSTRIA GALDA– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
AFC ODORHEIU SECUIESC– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
AFC UNIREA 1924– CSC SÂNMARTIN
SCM ZALĂU– CSM AVÂNTUL REGHIN
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
Etapa 5 – 21 septembrie 2019
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– FC UNIREA DEJ
CSM AVÂNTUL REGHIN– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
CSC SÂNMARTIN– SCM ZALĂU
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– AFC UNIREA 1924
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– AFC ODORHEIU SECUIESC
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
CS MINAUR BAIA MARE– ACS INDUSTRIA GALDA
Etapa 6 – 28 septembrie 2019
FC UNIREA DEJ– ACS INDUSTRIA GALDA
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– CS MINAUR BAIA MARE
AFC ODORHEIU SECUIESC– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
AFC UNIREA 1924– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
SCM ZALĂU– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– CSC SÂNMARTIN
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– CSM AVÂNTUL REGHIN
Etapa 7 – 5 octombrie 2019
CSM AVÂNTUL REGHIN– FC UNIREA DEJ
CSC SÂNMARTIN– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– SCM ZALĂU
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– AFC UNIREA 1924
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
CS MINAUR BAIA MARE– AFC ODORHEIU SECUIESC
ACS INDUSTRIA GALDA– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
Etapa 8 – 12 octombrie 2019
FC UNIREA DEJ– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
AFC ODORHEIU SECUIESC– ACS INDUSTRIA GALDA
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– CS MINAUR BAIA MARE
AFC UNIREA 1924– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
SCM ZALĂU– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
CSM AVÂNTUL REGHIN– CSC SÂNMARTIN
Etapa 9 – 19 octombrie 2019
CSC SÂNMARTIN– FC UNIREA DEJ
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– CSM AVÂNTUL REGHIN
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– SCM ZALĂU
CS MINAUR BAIA MARE– AFC UNIREA 1924
ACS INDUSTRIA GALDA– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– AFC ODORHEIU SECUIESC
Etapa 10 – 26 octombrie 2019
FC UNIREA DEJ– AFC ODORHEIU SECUIESC
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
AFC UNIREA 1924– ACS INDUSTRIA GALDA
SCM ZALĂU– CS MINAUR BAIA MARE
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
CSM AVÂNTUL REGHIN– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
CSC SÂNMARTIN– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
Etapa 11 – 2 noiembrie 2019
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– FC UNIREA DEJ
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– CSC SÂNMARTIN
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– CSM AVÂNTUL REGHIN
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
CS MINAUR BAIA MARE– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
ACS INDUSTRIA GALDA– SCM ZALĂU
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– AFC UNIREA 1924
AFC ODORHEIU SECUIESC– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
Etapa 12 – 9 noiembrie 2019
FC UNIREA DEJ– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
AFC UNIREA 1924– AFC ODORHEIU SECUIESC
SCM ZALĂU– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– ACS INDUSTRIA GALDA
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– CS MINAUR BAIA MARE
CSM AVÂNTUL REGHIN– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
CSC SÂNMARTIN– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
Etapa 13 – 16 noiembrie 2019
ACS STICLA ARIEȘULTURDA– FC UNIREA DEJ
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– CSC SÂNMARTIN
CS MINAUR BAIA MARE– CSM AVÂNTUL REGHIN
ACS INDUSTRIA GALDA– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
AFC ODORHEIU SECUIESC– SCM ZALĂU
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– AFC UNIREA 1924
Etapa 14 – 23 noiembrie 2019
FC UNIREA DEJ– AFC UNIREA 1924
SCM ZALĂU– CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA
CS VIITORUL ȘELIMBĂR– AFC ODORHEIU SECUIESC
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA– CS LUCEAFĂRUL ORADEA
CSM AVÂNTUL REGHIN– ACS INDUSTRIA GALDA
CSC SÂNMARTIN– CS MINAUR BAIA MARE
FC CFR 1907 CLUJ SA 2– AFC METALURGISTUL CUGIR 1939
ACS STICLA ARIEȘUL TURDA– ACS FOTBAL COMUNA RECEA
Etapa 15 – 30 noiembrie 2019
ACS FOTBAL COMUNA RECEA– FC UNIREA DEJ
AFC METALURGISTUL CUGIR 1939– ACS STICLA ARIEȘUL TURDA
CS MINAUR BAIA MARE– FC CFR 1907 CLUJ SA 2
ACS INDUSTRIA GALDA– CSC SÂNMARTIN
CS LUCEAFĂRUL ORADEA– CSM AVÂNTUL REGHIN
AFC ODORHEIU SECUIESC– ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA
CS SĂNĂTATEA SERVICII PUBLICE CLUJ-NAPOCA– CS VIITORUL ȘELIMBĂR
AFC UNIREA 1924– SCM ZALĂU
Sport
Judoka Alexandru Sibișan (CS Unirea Alba Iulia), locul I la Campionatul Național Universitar
Locul I la Campionatul Național Universitar pentru judoka Alexandru Sibișan (CS Unirea Alba Iulia)
Alexandru Sibișan a obținut locul I la Campionatul Național Universitar de Judo, la categoria de greutate 90 de kilograme, confirmându-și astfel statutul de unul dintre cei mai buni judoka din țară.
Competiția a avut loc sâmbătă 27 aprilie, la Sibiu, fiind organizată de Federația Sportului Școlar Universitar.
Alexandru Sibișan, sportiv cu dublă legitimare la CS Unirea Alba Iulia și CSM Pitești, a demonstrat încă o dată nivelul său în acest sport. Performanța sa la Campionatul Național Universitar de Judo subliniază pasiunea și dedicarea pe care le investește în antrenamente și competiții. Alexandru Sibișan este student la Universitatea din Pitești, Departamentul Educație Fizică și Sport.
În acest an, albaiulianul Alexandru Sibișan a mai obținut rezultate remarcabile precum: medalie de aur la Campionatul Național de Judo – Seniori, medalie de argint la Cupa Europeană de Juniori, medalie de aur la Campionatul Național U21. Aceste rezultate confirmă faptul că Alexandru Sibișan se află printre elitele judoului românesc și este un exemplu de determinare și profesionalism pentru tinerii sportivi.
Performanțele sale nu ar fi fost posibile fără susținerea antrenorilor. Sportivii secției de judo de la CS Unirea Alba Iulia sunt pregătiți de profesorii Alin și Cristian Dinu.
Sport
LPS Sebeș U17, eliminare în optimile de finală ale campionatului național
Eliminare pentru LPS Sebeș U17 în optimile de finală ale campionatului național
LPS Sebeș s-a oprit în optimile de finală ale campionatului național U17.
Echipa pregătită de Doru Oancea a fost învinsă în optimi de SCM Zalău U17.
În meciul din județul Sălaj scorul final a fost 6-2.
Golurile formației LPS Sebeș U17 au fost marcate de Vintilă și Todea.
Sport
CSM Unirea Alba Iulia, calificare în sferturile de finală Under 19
Calificare în sferturile de finală Under 19 pentru CSM Unirea Alba Iulia
CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Național Under 19 după victoria cu LPS Satu Mare, scor 1-0, obținută în inferioritate numerică.
Pe terenul secund al Stadionului „Cetate” elevii lui George Țălnar s-au impus la limită, grație golului înscris de Darius Nistor, fotbalist revenit după o accidentare de durată. În același minut 36, însă, „alb-negrii” au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Pașca Igna (acesta a primit al doilea galben întrucât s-a bucurat la deschiderea scorului).
Albaiulienii au rezistat aproape mai bine de o repriză în nouă jucători de câmp, iar în minutul 80 a văzut cartonașul roșu și antrenorul George Țălnar.
A fost un meci tensionat, disputat într-o atmosferă de zile mari, cu susținători ai ambelor echipe.
În sferturile de finală CSM Unirea Alba Iulia U19 va întâlni CSM Reșița U19, vineri 10 mai, de la ora 12.00, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate” din Alba Iulia.
sursa: Ziarul Unirea
-
Știriacum o săptămână
Mesaje, urări şi felicitări pe care să le transmiţi de SFÂNTUL GHEORGHE 2024
-
Știriacum 14 ore
Puterile miraculoase ale celor 12 lumânări aprinse în Joia Mare din Săptămâna Patimilor
-
Divertismentacum o zi
Luna MAI, o lună a naturii: Superstiţii şi obiceiuri în luna denumită popular și “Florar”
-
Știriacum o zi
Chemarea narciselor, în luna mai: În Alba, două poieni cu narcise, cea de pe Vârful Negrilesei, din apropierea comunei Bucium şi cea de la Piatra Cetii de lângă Întregalde
-
Divertismentacum o săptămână
Ce nume se sărbătoresc de SFANTUL GHEORGHE 2024. Cui îi spunem ”la mulți ani” | radiounirea.ro
-
Știriacum 2 săptămâni
De ce bat clopotele la biserică: Un obicei care datează de sute de ani
-
Știriacum 6 zile
Sâmbăta lui Lazăr: Ce nu ai voie să faci cu o zi înainte de Florii
-
Știriacum o zi
Mai, luna florilor: De la lalea, crin și bujor, la maci, margarete și lăcrămioare, transformǎ câmpul și grădinile în adevărate oaze de frumusețe și culoare