Administrație
Primarul Sebeșului – întâlnire cu ministrul Dezvoltării pentru a susține proiectele de infrastructură din Programul „Anghel Saligny”
Primarul Sebeșului – întâlnire cu ministrul Dezvoltării pentru a susține proiectele de infrastructură din Programul „Anghel Saligny”
La sediul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației din București, primarul municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a avut o întâlnire cu ministrul Adrian Ioan Veștea, prilej cu care s-a discutat despre investițiile pentru care Sebeșul a obținut finațări nerambursabile prin intermediul ministerului.
Astfel, prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”, se modernizează străzile Tineretului, Arini, Zăvoi și Crângului, care sunt aproape de finalizare, urmând ca în perioada următoare să se realizeze deconturile din cadrul programului de finanțare nerambursabilă „Anghel Saligny”.
Pentru străzile Oituz, Doinei, Moților, Cloșca (tronson cuprins între strada Horea și trecerea la nivel cu calea ferată 211 Sebeș – Petrești de la kilometrul 1+347 de metri), Alunului și Depozitelor există proiect tehnic actualizat și se va trece la licitația pentru realizarea lucrărilor.
Lucrările de modernizare a străzilor includ partea carosabilă, trotuare pietonale, accese la proprietăți, parcări, spații verzi, amenajarea intersecțiilor și racordurilor cu străzile laterale, asigurarea colectării si evacuării apelor pluviale și lucrări de siguranță rutieră.
Un alt subiect abordat a fost dezvoltarea rețelei de distribuție a gazelor naturale în satul aparținător Răhău.
Valoarea totală a finanțărilor nerambursabile asigurate din Programul ”Anghel Saligny” menționate este de 28,4 milioane de lei.
Administrație
Drumul dintre Vingard și Ohaba, finalizat înainte de termenul stabilit prin contract
Drumul dintre Vingard și Ohaba, finalizat înainte de termenul stabilit prin contract
Drumul Județean 106 K Vingard-Ohaba este cel de-al treilea drum finalizat de către administrația județeană din Alba prin intermediul programului Anghel Saligny, după DJ 107 H Galda de Jos-DN 14B și DJ 142 N Sâmniclăuș-Căpâlna.
Vorbim despre o investiție de aproape 30 de milioane lei, pe o lungime de drum de 8,09 kilometri.
Finalizarea acestui obiectiv facilitează mult deplasarea din Ohaba spre Sebeș și Autostrada A1. De asemenea, sunt create premisele dezvoltării economice a zonei și se facilitează legătura cu municipiul Alba Iulia şi polul de dezvoltare Sebeş.
De investiție se vor bucura locuitorii comunităților de aici, agenţii economici, investitoriii, fermierii și restul participanților la trafic care tranzitează zona, au transmis reprezentanții Consiliului Județean Alba.
Administrație
Alba Iulia: Trafic restricționat pe strada Alcala de Henares
Trafic restricționat pe strada Alcala de Henares
Administrație
Start pentru lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi din Petrești
Start pentru lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi din Petrești
Primăria Sebeș anunță că au început lucrările de amenajare a Parcului Zăvoi din Petrești.
„Ne dorim să dezvoltăm aici o nouă zonă de agrement care se va întinde pe o suprafață de peste 10 mii de metri pătrați, valorificând un peisaj natural generos, lângă izvor, pe malul râului Sebeș. Vom amenaja parcul și vom amplasa mobilier urban. Pe tot conturul parcului se vor regăsi alei pietonale pietruite”, a precizat primarul Sebeșului, Dorin Nistor.
„Vom dedica spații generoase sporturilor în aer liber și vom realiza un loc de joacă copii. Nu va lipsi nici zona de grătar pentru petrecerea timpului liber. Parcarea va fi realizată cu dale ecologice înierbate, întreaga zonă beneficiind de un iluminat public modern”, a mai spus edilul din Sebeș.
-
Știriacum 6 zile
De ce bărbații oferă flori femeilor: Codul Bunelor Maniere din trecut și până astăzi
-
Știriacum 6 zile
Țara Moților, inima Apusenilor: Cătune, peșteri, legende, obiceiuri, atrag turiștii aflați în căutare de peisaje de poveste
-
Știriacum o săptămână
De ce se dau mere de pomană la copii: Obiceiuri de Sfântul Ilie
-
Sănătateacum 7 zile
Aerul condiționat și bolile aduse de el: Sfaturi din medicina chinezească
-
Știriacum o săptămână
18 iulie 2024: 48 de ani de la primul 10 din istoria gimnasticii. Nadia Comăneci devenea prima gimnastă care primea nota maximă
-
Știriacum 6 zile
Verde, galben, portocaliu şi roşu: Care este semnificația codurilor de culori pentru orice atenționare meteo
-
Știriacum o săptămână
Cum s-a clădit Mănăstirea ”Sfântul Ilie” din Albac
-
Știriacum 6 zile
Dealul cu Melci, o rezervație de explorat din Alba