Rămâi conectat

Sport

CS Unirea Alba Iulia – 7 medalii la Campionatele Europene de Powerlifting din Cehia: Andrei Irimie – aur la împins din culcat!

Publicat

în

Noi performanțe de top la powerlifting pentru sportivii uniriști

Delegația CS Unirea Alba Iulia, condusă de antrenor Ovidiu Pănăzan, a obținut 7 medalii (între care 1 de aur, 2 de argint și 4 de bronz) la Campionatul European de Powerlifting echipat, desfășurat în perioada 2-8 mai la Pilsen, în Cehia.

Sportivul unirist Andrei Irimie a obținut din nou medalia de aur la seniori, la proba împins din culcat, reeditând astfel succesul obținut anul trecut.

Rezultate CS Unirea Alba Iulia:

Todorescu Bianca, categoria de greutate – 57 kg (Sportivi juniori II, 14-18 ani):

Genuflexiuni – loc 3;

Împins din culcat – loc 2;

Îndreptări – loc 4;

Total – loc 4.

Rezultatele sale sunt extrem de bune mai ales în contextul în care sportiva se află la prima competiție internațională.

Cazacu Alexandra, categoria de greutate 52 kg (sportivi juniori I, 19-23 ani):

Împins din culcat – loc 3;

Îndreptări – loc 2;

Total – loc 3.

Sportiva uniristă a obținut, astfel, 4 medalii extrem de importante!

Irimie Andrei, categoria de greutate 83 kg (sportivi seniori):

Împins din culcat – loc 1 (a împins 250 de kilograme – rezultat fantastic la categoria sa de greutate).

Este al doilea an consecutiv în care sportivul Andrei Irimie reușește să obțină medalia de aur la Campionatul European. Anul trecut, în luna august, tot la Pilsen, Andrei reușise să obțină aceeași performanță pentru România.

Un rezultat foarte bun, la seniori, a fost obținut de către Daniel Ordean (categoria de greutate 120 de kilograme), care s-a clasat pe locul 4 la proba împins din culcat, la egalitate cu ocupantul locului 3, cei doi fiind departajați de greutatea corporală (sportivul nostru a avut mai multe kilograme).

Din partea CS Unirea Alba Iulia a concurat și sportivul Cazacu Alexandru, la categoria de greutate 120 de kilograme. Multiplu medaliat la juniori, la competiții interne și internaționale, acesta a obținut rezultate merituoase în contextul în care s-a aflat la prima lui evoluție externă la seniori (după ce, de puțin timp, a făcut trecerea la noua categorie de vârstă).

Pe lângă cele 7 medalii, sportivii uniriști au obținut 4 clasări în primele 6 locuri.

Delegația României, condusă de președintele Federației Române de Powerlifting, antrenor Ovidiu Pănăzan, a obținut, în total, 31 de medalii. Pe lângă sportivii CS Unirea Alba Iulia, au participat sportivi de la cluburi de renume din țară, după cum urmează: CS Iron Team Ploiești, CS Universitatea Alba Iulia, CS Caza Powerlifting Timișoara, CS Crișul Oradea.

Din lotul României, singura medalie de aur, la seniori, a fost obținută de către sportivul unirist Andrei Irimie. Lotul României a fost format din 13 sportivi și 4 tehnicieni. La Campionatele Europene de Powerlifting din Cehia au participat cei mai buni sportivi din peste 20 de țări.

Următoarea competiție pentru CS Unirea Alba Iulia, la care vor participa sportivele Todorescu Bianca și Cazacu Alexandra, este Campionatul Mondial de Powerlifting – Juniori, la Istanbul.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Sport

Meci în deplasare în liga a treia pentru Metalurgistul Cugir

Publicat

în

Metalurgistul Cugir, meci în deplasare în liga a treia

Metalurgistul Cugir este înaintea unui meci în deplasare în liga a treia de fotbal.

Vorbim de partida din play-out cu ACS Târgu Mureș. Meciul de la Târgu Mureș se va disputa vineri de la ora 17.00.

În runda precedentă Metalurgistul Cugir a fost învinsă cu 2-1 pe teren propriu în derby-ul județean cu CSM Unirea Alba Iulia. ACS Târgu Mureș a jucat acasă și în runda anterioară, câștigând cu 3-0 partida cu Viitorul Cluj.

Citește mai mult

Sport

Medalie de aur la Campionatele Naționale la doar 7 ani pentru un șahist unirist

Publicat

în

La Campionatele Naționale, medalie de aur la doar 7 ani pentru un șahist unirist

Performanță remarcabilă pentru Vlad Stan, un junior din Câmpeni antrenat de Mihnea Costachi și David Cordea, care la doar 7 ani a obtinut medalia de aur la Campionatele Nationale de copii și juniori, în proba de dezlegări.

În perioada 11-21 aprilie, la Eforie Nord se desfășoară cele patru probe ale campionatelor naționale de șah pentru copii si juniori. La proba de dezlegări, categoria sub 8 ani, Vlad Stan, legitimat la CSM Unirea Alba Iulia, s-a impus clar, cu 25 puncte din 30 posibile. Podiumul competiției a fost completat de Szabo Viktor si Matei-Andrei Bădescu, concursul reunind la start un număr de 35 participanți de la cele mai bune cluburi de șah din România.

Un rezultat bun a obținut și Maia-Elisabeta Macarie, din Ighiu, de la același club, locul 8 la categoria fete sub 18 ani.

Campionatele naționale continuă la Eforie Nord cu probele de șah clasic, șah rapid si blitz.

Sport

Volei Alba Blaj, primele meciuri ale finalei campionatului, vineri și sâmbătă

Publicat

în

Primele meciuri ale finalei pentru Volei Alba Blaj

Federația Română de Volei a stabilit programul finalei Diviziei A1 la volei feminin dintre campioana în exercițiu Volei Alba Blaj și CSO Voluntari, echipă calificată în premieră în ultimul act.

Primele două meciuri vor avea loc la Voluntari, vineri 19 și sâmbătă 20 aprilie, de la ora 20.00.

Următoarele două partide se vor disputa în Sala Polivalentă „Alba Blaj” Arena” vineri 26 și sâmbătă 27 aprilie, de asemenea de la ora 20.00. Dacă va fi nevoie de un al cincilea meci, acesta va avea loc în data de 1 mai, de la ora 20.00, la Voluntari.