Rămâi conectat

Sport

AUDIO | Rectorul UAB din nou pe teren în tricoul CSU Alba Iulia: Victorie in extremis

Publicat

în

CSU Alba Iulia – Sănătatea Cluj 1-0, cu rectorul UAB pe teren

Rectorul Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Daniel Breaz, a revenit pe teren, în tricoul echipei CSU Alba Iulia, debutând, la 48 de ani, în liga a treia de fotbal.

Rectorul UAB (foto, jucătorul cu numărul 21) a evoluat în ultimele minute ale partidei dintre CS Universitatea Alba Iulia și Sănătatea Cluj, disputată pe Stadionul ”Cetate”.

CSU a câștigat in extremis această partidă, cu 1-0, prin golul marcat în prelungiri de Kilyen Szabolcs. Această reușită decisivă a fost precedată de o mare ratare a oaspeților, la capătul unei reprize secunde cu multe oportunități de a înscrie pentru ambele combatante.

În urma acestui rezultat, CSU Alba Iulia rămâne pe primul loc în play-out-ul seriei a noua a ligii a treia de fotbal.

Antrenorul Mihai Manea a recunoscut după meci că echipa sa a fost ocrotită de șansă în această partidă.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, calificare în sferturile de finală Under 19

Publicat

în

Calificare în sferturile de finală Under 19 pentru CSM Unirea Alba Iulia

CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Național Under 19 după victoria cu LPS Satu Mare, scor 1-0, obținută în inferioritate numerică.

Pe terenul secund al Stadionului „Cetate” elevii lui George Țălnar s-au impus la limită,  grație golului înscris de Darius Nistor, fotbalist revenit după o accidentare de durată. În același minut 36, însă, „alb-negrii” au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Pașca Igna (acesta a primit al doilea galben întrucât s-a bucurat la deschiderea scorului).

Albaiulienii au rezistat aproape mai bine de o repriză în nouă jucători de câmp, iar în minutul 80 a văzut cartonașul roșu și antrenorul George Țălnar.

A fost un meci tensionat, disputat într-o atmosferă de zile mari, cu susținători ai ambelor echipe.

În sferturile de finală CSM Unirea Alba Iulia U19 va întâlni CSM Reșița U19, vineri 10 mai, de la ora 12.00, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate” din Alba Iulia.

Pas mare spre titlul de campioană în Alba pentru CIL Blaj

CIL Blaj a câștigat derby-ul rundei a 24-a și a făcut un pas mare spre titlul de campioană a celui de-al patrulea eșalon.

În partida de pe teren propriu, de pe Stadionul „CIL-Veza”, cu CS Ocna Mureș scorul a fost 3-1 în favoarea echipei din „Mica Romă”.

Pentru învingători au marcat Ciugudean, Tomuța și Mihu. Golul echipei din Ocna Mureș a fost înscris de Vali Drăgan din lovitură de la 11 metri.

CIL Blaj va juca în următoarea etapă în deplasare cu Hidro Mecanica Șugag, adversară și în sferturile de finală ale fazei județene a Cupei României.

Sport

Titlu național la volei feminin cucerit de CSO Voluntari la Blaj

Publicat

în

CSO Voluntari a cucerit, la Blaj, primul titlu național la volei feminin din istoria sa.

După două succese pe teren propriu în finala Diviziei A1 cu Volei Alba Blaj, echipa din județul Ilfov a câștigat și meciul al treilea al ultimului act din campionatul național.

Pe seturi, în „Alba Blaj Arena”, scorul final a fost 3-1 în favoarea noii campioane.

CSO Voluntari a primit, în „Mica Romă”, din partea conducerii Federației Române de Volei, și trofeul și medaliile cuvenite.