Rămâi conectat

Sport

FOTBAL: Duminică, va debuta Campionatul European U-21! România va intra în competiție, marți, împotriva Croației!

Publicat

în

Ediţia 2019 a Campionatului European sub 21 de ani va avea loc în Italia şi San Marino, în perioada 16-30 iunie. Meciul de debut va avea loc pe 16 iunie, de la ora 19:30, şi le va aduce faţă în faţă pe Polonia şi Belgia, grupări repartizate în Gurpa A.

• Clasamentele, rezultatele şi programul celor trei grupe EURO U21 sunt la finalul acestui articol;
  • Cele 12 echipe calificate la Campionatul European de tineret sunt Italia, Spania, Polonia, Belgia (Grupa A), Germania, Danemarca, Serbia, Austria (Grupa B), Anglia, Franţa, România, Croaţia (Grupa C);
  • Telekom Sport te ţine la curent cu tot ce se întâmplă la Europeanul sub 21 de ani;

România U21, în Grupa C a EURO 2019

România va debuta în competiţie pe 18 iunie, de la 19:30, în confruntarea cu reprezentativa Croaţiei. În aceeaşi zi, de la 22:00, se joacă celalalt meci din prima etapă a Grupei C de la Euro U21 2019, confruntarea Anglia – Franţa.

Stadioanele Euro U21 2019. Unde joacă România

Meciurile de la EURO U21 sunt găzduite de 6 stadioane: Stadio Renato Dall’Ara (Bologna), Mapei Stadium – Città del Tricolore (Reggio nell’Emilia), Stadio Dino Manuzzi (Cesena), Stadio Nereo Rocco (Trieste), Dacia Arena (Udine), San Marin Stadium (Serravalle).

• România va juca partidele din faza grupelor la Serravale (Croaţia) şi Cesena (Anglia şi Franţa).

Semifinalele turneului se joacă la Bologna şi Reggio Emilia, pe 27 iunie, în timp ce finala e programată la Udine, pe 30 iunie.

Cine se califică în semifinale la Euro U21

Câştigătoarele celor trei grupe obţin garantat un loc în semifinale, în timp ce a patra echipa calificată va fi gruparea cu cel mai bun punctaj dintre locurile doi.

Cum se face departajarea în grupele Euro 2019 U21

În faza grupelor, în caz de egalitate de puncte între două sau mai multe echipe, departajarea se va face după următoarele criterii.

• 1. Puncte obţinute în meciurile directe între echipele aflate la egalitate;
  • 2. Golaverajul din meciurile directe între echipele aflate la egalitate;
  • 3. Golurile marcate în meciurile directe dintre echipele aflate la egalitate;
  • 4. Dacă mai mult de două echipe se află la egalitate, iar după aplicarea primelor trei criterii de departajare există în continuare măcar două echipe aflate la egalitate, atunci primele trei criterii sunt aplicate din nou strict pentru echipele în cauză;
  • 5. Golaverajul din toate meciurile jucate în grupă;
  • 6. Golurile marcate în toate meciurile din grupă;
  • 7. Lovituri de departajare dacă două echipe sunt la egalitate, se întâlnesc în meci direct în utltima etapă a fazei grupelor şi nu pot fi departajate în funcţie de primele 6 criterii de departajare.
  • 8. Clasamentul fair-play (Cartonaşul roşu valorează 3 puncte, cel galben 1 punct, iar eliminarea pentru cumul de galbene tot trei puncte);
  • 9. Poziţia în clasamentul coeficienţilor UEFA pentru echipele U21;

Vezi mai jos programul complet al competiţiei, clasamentele celor trei grupe şi rezultatele actualizate în timp real.

• Serbia – Austria (17 iunie / 19:30)
  • Germania – Danemarca (17 iunie / 22:00)

Etapa 2

• Danermarca – Austria (20 iunie / 19:30)

Cei 23 de jucători convocaţi de Mirel Rădoi la EURO 2019:

• Portari: Ionuţ Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB)
  • Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alexandru Paşcanu (Leicester City), Virgil Ghiţă (FC Viitorul), Florin Ştefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Radu Boboc (FC Viitorul)
  • Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul), Dragoş Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaş), Denis Drăguş (FC Viitorul), Vlad Dragomir (Perugia)
  • Atacanţi: George Puşcaş (Palermo), Adrian Petre (Esbjerg fB), Andrei Ivan (Rapid Viena)

Lista adiţională îi cuprinde pe următorii: Mihai Butean (Astra), Deian Sorescu (Dinamo), Denis Ciobotariu (Dinamo), Ricardo Grigore (Dinamo), Andrei Radu (Concordia Chiajna), Răzvan Oaidă (FC Botoşani), Lorand Fulop (FC Botoşani), Valentin Costache (CFR Cluj), Valentin Gheorghe (Astra).

sursa: telekomsport.ro; sursa foto: frf.ro, uefa.com

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Publicitate

Sport

LPS Sebeș U17, eliminare în optimile de finală ale campionatului național

Publicat

în

Eliminare pentru LPS Sebeș U17 în optimile de finală ale campionatului național

LPS Sebeș s-a oprit în optimile de finală ale campionatului național U17.

Echipa pregătită de Doru Oancea a fost învinsă în optimi de SCM Zalău U17.

În meciul din județul Sălaj scorul final a fost 6-2.

Golurile formației LPS Sebeș U17 au fost marcate de Vintilă și Todea.

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, calificare în sferturile de finală Under 19

Publicat

în

Calificare în sferturile de finală Under 19 pentru CSM Unirea Alba Iulia

CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Național Under 19 după victoria cu LPS Satu Mare, scor 1-0, obținută în inferioritate numerică.

Pe terenul secund al Stadionului „Cetate” elevii lui George Țălnar s-au impus la limită,  grație golului înscris de Darius Nistor, fotbalist revenit după o accidentare de durată. În același minut 36, însă, „alb-negrii” au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Pașca Igna (acesta a primit al doilea galben întrucât s-a bucurat la deschiderea scorului).

Albaiulienii au rezistat aproape mai bine de o repriză în nouă jucători de câmp, iar în minutul 80 a văzut cartonașul roșu și antrenorul George Țălnar.

A fost un meci tensionat, disputat într-o atmosferă de zile mari, cu susținători ai ambelor echipe.

În sferturile de finală CSM Unirea Alba Iulia U19 va întâlni CSM Reșița U19, vineri 10 mai, de la ora 12.00, pe terenul 2 al Stadionului „Cetate” din Alba Iulia.

sursa: Ziarul Unirea

Sport

CIL Blaj, pas mare spre titlul de campioană a ligii a patra din Alba

Publicat

în

Pas mare spre titlul de campioană în Alba pentru CIL Blaj

CIL Blaj a câștigat derby-ul rundei a 24-a și a făcut un pas mare spre titlul de campioană a celui de-al patrulea eșalon.

În partida de pe teren propriu, de pe Stadionul „CIL-Veza”, cu CS Ocna Mureș scorul a fost 3-1 în favoarea echipei din „Mica Romă”.

Pentru învingători au marcat Ciugudean, Tomuța și Mihu. Golul echipei din Ocna Mureș a fost înscris de Vali Drăgan din lovitură de la 11 metri.

CIL Blaj va juca în următoarea etapă în deplasare cu Hidro Mecanica Șugag, adversară și în sferturile de finală ale fazei județene a Cupei României.