Rămâi conectat

Sport

Șahistul albaiulian, Mihnea Costachi, s-a clasat pe locul 5, în anul 2014, în topul Federației Române de Șah

Publicat

în

Marius-Ceteras-si-Mihnea-CostachiRezultatele excelente ale juniorului albaiulian Mihnea Costachi, în vârstă de 14 ani, au fost recunoscute si de Federatia Româna de Șah care l-a inclus in topul celor mai buni sahisti români ai anului 2014, pe pozitia a cincea.

Potrivit antrenorului său Marius Ceteraș, pentru Mihnea Costachi anul 2014 a fost cel mai bun al carierei sale de până acum.

Astfel, șahistul albaiulian a obținut medalia de bronz la Campionatele Mondiale de juniori din Africa de Sud, medalia de argint la Campionatul Național de șah rapid pentru seniori și trei titluri de campion national de juniori la șah clasic, șah rapid și blitz.

De asemenea, în anul care s-a încheiat, Mihnea Costachi a primit titlul de maestru și a fost inclus în echipele naționale de juniori care au participat la Campionatul European și Olimpiada de juniori sub 16 ani.

Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Radio Unirea FM și pe ȘTIRI GOOGLE

Sport

Victorie în fața Rapidului și clasare pe locul 3 la finalul sezonului regular pentru Volei Alba Blaj

Publicat

în

Volei Alba Blaj, victorie în fața Rapidului și clasare pe locul 3 la finalul sezonului regular

Volei Alba Blaj a câștigat meciul de pe teren propriu cu Rapid din ultima etapă a sezonului regular al Diviziei A1 la volei feminin.

Campioana în exercițiu a României s-a impus cu 3-2 în partida disputată în sala polivalentă „Alba Blaj Arena”.

În urma acestui rezultat Volei Alba Blaj este pe locul 3 în clasament la finalul sezonului regular.

Echipa din Blaj va întâlni formația Dinamo București în faza eliminatorie a campionatului, pentru calificarea în semifinale.

Citește mai mult

Sport

Victorii în cursa pentru play-off ale echipelor de liga a treia din Alba Iulia

Publicat

în

Echipele de liga a treia din Alba Iulia, victorii în cursa pentru play-off

Formațiile de liga treia din Alba Iulia au continuat cursa pentru calificarea în play-off-ul seriei a noua cu victorii.

CS Universitar din Alba Iulia a câștigat cu 3-0 partida de la Cluj-Napoca cu Viitorul Cluj. Au marcat Marian Târșa, Abdoulaye Niakate și Răzvan Pîntea, toate golurile venind în repriza secundă.

CSM Unirea Alba Iulia s-a impus cu 2-1, la Zlatna, în fața Avântului Reghin. Oaspeții au condus cu 1-0 încă din primul minut de joc, după reușita fostului unirist Toni Suciu. „Alb-negrii” au remontat, însă, până la pauză, prin „dubla” căpitanului Răzvan Fetița, primul gol al acestuia fiind din penalty. Oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 60, când Raul Suciu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Lovitura simbolică de start a acestei partide a fost dată de antrenorul Ștefan Fogoroși.

Metalurgistul Cugir a ieșit din cursa pentru play-off, după ce a fost învinsă cu 2-0, la Morești (Mureș) de Unirea Ungheni.

La rândul său, Industria Galda, implicată în lupta pentru evitarea retrogradării, a fost învinsă oe „Galda Arena” cu 3-1 de ACS Mediaș după ce a condus cu 1-0 prin golul înscris de Silviu Mureșan. Prin această victorie echipa din Mediaș este sigură de prezența în play-off, la fel ca liderul Gloria Bistrița-Năsăud.

Sport

Duel de foc cu Rapid pentru Volei Alba Blaj

Publicat

în

Volei Alba Blaj – Rapid în Divizia A1 la volei feminin

Volei Alba Blaj va întâlni liderul Rapid în ultima etapă a sezonului regular din Divizia A1 la volei feminin.

Partida este programată duminică, de la ora 16.00, în sala polivalentă „Alba Blaj Arena”.

Volei Alba Blaj este în acest moment pe locul 3. Are însă doar un punct mai puțin decât liderul Rapid și viceliderul CSM Lugoj.

Rapid este pregătită acum de antrenorul care a scris istorie la Volei Alba Blaj, Darko Zakoč.