Sport
Peste 100 de participanţi la Memorialul Mihail Breaz la şah: Juniorii de la CSM Unirea Alba Iulia au câştigat 7 cupe şi numeroase premii
Şi în acest an Şcoala gimnazială “Avram Iancu”din Alba Iulia a fost luată cu asalt de copii pasionaţi de sportul minţii, 102 de tineri şahişti din judeţele Alba, Braşov, Cluj, Hunedoara, Maramureş, Mureş şi Sibiu luând startul la Memorialul Mihail Breaz.
Turneul este organizat în fiecare an în memoria regretatului maestru albaiulian, care a fost peste trei decenii sufletul mişcării şahiste din judeţul Alba, incepând din anul 2016 fiind parte a festivalului international de şah organizat în parteneriat de Federaţia Română de Şah şi Consiliul Judeţean Alba.
La festivitatea de deschidere au fost prezenţi Mihaela Boboş, fiica maestrului Breaz, Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman, preşedintele Comisiei de administraţie publică a Camerei Deputaţilor, Vladimir Danilov, vicepreşedintele Federaţiei Române de Şah, dar şi reprezentanţi ai cluburilor de şah din Râtişor (Serbia) şi Gyula (Ungaria) care sunt înfrătite cu clubul de şah albaiulian. De asemenea a fost transmis participanţilor un mesaj din partea lui Ionuţ Moldovan, un fost elev al maestrului Mihail Breaz stabilit în Lisabona, tatăl a doi copii care joacă şah cu foarte bune rezultate în Portugalia şi care a sponsorizat aceast turneu.
Ca de fiecare dată, indiferent de poziţia finală ocupată în clasament, toţi copiii au plecat acasă cu premii oferite de organizatori. Premiile au fost acordate pe categorii de vârstă, copii jucând în două secţiuni, una pentru jucători fără rating, neomologată de Federaţia Internaţională de Şah (FIDE), şi una omologată FIDE. Cele mai multe cupe au fost câştigate de Clubul Sportiv Municipal “Unirea” Alba Iulia, prezent la start cu 38 de elevi albaiulieni, care şi-a adjudecat 7 dintre cele 21 de trofee puse în joc, celelalte cupe plecând spre Braşov 4, Ocna Mureş şi Turda câte 3, Târgu Mureş 2, Deva şi Cugir câte 1.
Iată premianţII:
Concursuri neomologate FIDE
Copii 4-5 ani (A): 1.Antonia Măcăleţ (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Raluca Luţaş (Pegas Cluj-Napoca) 3.Anisia Gligor (CSM Unirea Alba Iulia, cea mai tânără participantă)
Copii 6 ani (B): 1.Vladimie Sofronie (ACS Logic 64 Braşov), Stefania Butuza (CSS Târgu Mureş) 2.Simion Tudor (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Gabriel Ienciu (CSM Unirea Alba Iulia), Alexander Baron von Stromberg (CSS Târgu Mureş)
Copii 7 ani (C): 1.Flavius Iorga (CS Şah Braşov), Răzvan Stănilă (CSM Unirea Alba Iulia) 2.David Şipoş (Potaissa Turda) 3.Dariua Stanciu (CSM Unirea Alba Iulia), Ştefan Vesa (CSM Unirea Alba Iulia)
Copii 7 ani (D): 1.Natalia Gligor (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Thea Moraru (CSM Unirea Alba Iulia), Matei Sălăjan (Potaissa Turda), Andra Grădinaru (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Răzvan Brânduşe (Logismart Sibiu)
Copii 7 ani (E): 1.Andrei Botea (CS Dinamo Braşov), Antonia Batincu (Pegas Cluj-Napoca) 2.Mihai Bota (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Gabriel Bota (CSM Unirea Alba Iulia), Tudor Aţef (Cluj-Napoca)
Copii 8 ani (F): 1.Ştefan Toma (CSS Târgu Mureş), David Vesa (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Cristian Predescu (CSM Unirea Alba Iulia), Titus Trif (CSS Târgu Mureş) 3.Iulian Rusu (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Maxim Sanislav (Palatul Copiilor Ocna Mureş)
Copii 8 ani (G): 1.David Mitrofan (CSM Unirea Alba Iulia), Răzvan Munteanu (CSM Unirea Alba Iulia), Sergiu Petruţiu (Palatul Copiilor Ocna Mureş) 2.Teodora Agoston (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Vlad Mezei (CSM Unirea Alba Iulia)
Copii 9 ani (H): 1.Răzvan Schiau (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Dragoş Gligor (CSM Unirea Alba Iulia), Eduard Piţu (CSM Unirea Alba Iulia), Aidan Sorocovschi (CN Emil Racoviţă Cluj-Napoca) 3.Aris Tulbure (Pegas Cluj-Napoca)
Copii 9 ani (I): 1.Aron Olcsvari (Potaissa Turda) 2.Ciprian Gligor (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Ştefania Alexandru (CSS Târgu Mureş), Elis Janos (CSM Unirea Alba Iulia)
Copii 10 ani (J) 1.Ştefan Chiriluţ (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Ana Anton (CSM Unirea Alba Iulia), Luca Ciubean (CSM Unirea Alba Iulia), Nimrod Bartha (Palatul Copiilor Ocna Mureş) 3.Ştefan Luca (Potaissa Turda)
Copii 10 ani (K): 1.Horia Ţermure (Logic 64 Braşov), Antonia Stremţan (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Alexandru Vesa (CSM Unirea Alba Iulia), Rareş Lateş 3.Adrian Sanislav (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Maria Ilea Alexa (Palatul Copiilor Ocna Mureş)
Copii 11 ani (L): 1.Daniel Bogdan (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Dragoş Vesa (CSM Unirea Alba Iulia), Irina Radu (CSM Unirea Alba Iulia) 2.Ioana Bucur (CSM Unirea Alba Iulia) , Antonia Medeşan (ACS Logic 64 Braşov) 3.Teodora Luca (Potaissa Turda)
Juniori peste 12 ani (M): 1.Paul Bleoca (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Alexandru Niculiţă (Palatul Copiilor Ocna Mureş) 2.Ionuţ Niculiţă (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Andrei Boitor (CSM Unirea Alba Iulia) 3.Andrei Cristea (Palatul Copiilor Ocna Mureş), Flaviu Avram (Colegiul Tehnic Apulum Alba Iulia)
Concursuri omologate FIDE
Copii 8 ani: 1.Attila Nagy (CSS Târgu Mureş) 2.Tudor Mihăescu-Duţă (CS Deva) 3.Alexandru Simina (CSM Unirea Alba Iulia)
Copii 10 ani: 1.Tudor Stănescu (CS Deva) 2.David Botea (CS Dinamo Braşov) 3.Răzvan Burja-Udrea (CSM Unirea Alba Iulia)
Copii 12 ani: 1-2.Dragoş Pataki (Potaissa Turda), Blanca Pap (Potaissa Turda) 3.Mihai Moise (CSS Târgu Mureş)
Juniori peste 12 ani: 1-2.Radu Ţâmpea (CSM Unirea Alba Iulia), Ilie Arion (CSO Cugir) 3.Raul Ferenţiu (Viitorul Cluj-Napoca)
Arbitrajul competiţiei a fost asigurat de Alin Marcu (Cluj-Napoca), Marius Ceteraş (Alba Iulia), Alin Toma (Cluj-Napoca), Liviu Antal (Deva) şi Florin Oprea (Ocna Mureş), la reuşita organizării contribuind însă şi părinţii copiilor albaiulieni prezenţi la turneu, care şi de această dată s-au implicat foarte activ în organizarea competiţiei, şi personalul Şcolii gimnaziale “Avram Iancu”, gazda evenimentului.
Festivalul şahist albaiulian continua cu Openul Internaţional de Şah “România 100”, care va începe luni de la orele 15.30 la Hotelul Transilvania din Alba Iulia, la start fiind aşteptaţi 100 de şahişti din 12 ţări.
Sport
LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită
Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17
LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.
În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită de CSC Șelimbăr U17. Formația din județul Sibiu s-a impus cu 1-0 (1-0), grație unui gol marcat în minutul 15.
Următorul joc din play-off-ul seriei a 9-a a campionatului național U17 va fi pentru LPS Sebeș pe teren propriu, la Baza Sportivă „Pielarul”, duminică 31 martie, de la ora 14.00, cu ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș. În aceeași zi și pe același teren, de la ora 12.00, în play-off-ul seriei a 9-a a campionatului național pentru juniori U19, LPS Sebeș, formație pregătită de Cosmin „Coco” Groza va întâlni pe LPS Târgu Mureș.
Sport
Debut pe teren propriu în play-out pentru Metalurgistul Cugir
Metalurgistul Cugir, debut pe teren propriu în play-out
Metalurgistul Cugir începe pe teren propriu play-out-ul din seria a noua a ligii a treia de fotbal.
„Roș-albaștrii” vor întâlni, pe „Arena Cugir”, formația Avântul Reghin.
Partida este programată vineri 29 martie, de la ora 15.00.
Metalurgistul Cugir a jucat acasă și ultimul meci din sezonul regular, încheind la egalitate, 1-1, derby-ul județean cu CSM Unirea Alba Iulia.
foto: Sorin Giurcă
Sport
Aur și argint pentru Denisa Komives (CSS Blaj) la naționalele de atletism
La naționalele de atletism, aur și argint pentru Denisa Komives
Denisa Komives (CSS Blaj) a obținut două medalii la Campionatele Naționale de Atletism pentru juniori U16.
Competiția despre care vorbim a fost găzduită de municipiul Bacău și a încheiat sezonul de sală.
Denisa Komives a cucerit medalia de aur în proba de 800 de metri și medalia de argint în proba de 1.500 de metri.
„Un total de 10 medalii cucerite la finalele Campionatelor Naționale este bilanțul clubului nostru pentru sezonul indoor. Felicitări tuturor și mult succes în sezonul viitor! Mulțumim sponsorilor noștri care susțin necondiționat performanța!”, a transmis antrenoarea Cristina Man.
-
Știriacum 2 săptămâni
Hodaița, obicei vechi păstrat în Alba: Alungă spiritele rele, când se lasă Postul Paștelui
-
Știriacum 2 săptămâni
Cheile Vălișoarei, una dintre bijuteriile naturale ale turismului din Alba
-
Politicăacum o săptămână
Conspirația din spatele abdicării lui Alexandru Ioan Cuza: 20 martie 2024 – 204 ani de la nașterea sa
-
Știriacum 5 zile
23 martie, Ziua Mondială a Meteorologiei: La Alba Iulia a funcționat cea mai veche stație meteo din România, mai bine de 100 de ani
-
Știriacum o săptămână
20 martie, echinocţiul de primăvară: Semnificație, tradiții și obiceiuri
-
Știriacum 4 zile
Buna Vestire, cunoscută în calendarul popular sub denumirea de Ziua Cucului: În aceasta zi are loc primul său cântec, prin care anunță vestirea primăverii
-
Știriacum 2 săptămâni
Rimetea-Alba și Biertan-Sibiu, printre cele mai frumoase sate din Transilvania, locul în care tradiţionalismul este considerat un stil de viaţă
-
Știriacum 6 zile
22 martie, Ziua Mondială a Apei: 80% din resursele de apă potabilă ale României provin din Munții Carpați