Duminică – start în a 10-a ediție a Campionatului Munților Apuseni!

Adăugat la Sport

Recent, la sediul primăriei Bistra, a avut loc ședința de lucru cu reprezentanții comunelor participante la a 10-a ediție a Campionatului Munților Apuseni, în cadrul căreia a avut loc tragerea la sorți și s-a stabilit regulamentul acestei ediții, la care participă 24 de echipe, 12 echipe de copii și 12 de seniori, toate din comune situate în Munții Apuseni, de pe raza județului Alba.

În urma tragerii la sorți, cele 12 echipe de seniori și 12 echipe de copii, au fost împărțite în 4 grupe (a câte 3 echipe), din care se vor califica în sferturile de finală, echipele clasate pe primele două locuri din fiecare grupă.

Competiția vine cu o noutate din acest an, urmând să se desfășoare pe parcursul a 3 săptămâni. Astfel, în 14 iulie sunt programate meciurile din grupe, pe terenurile din Bistra și Cărpiniș.

Echipele vor avea o săptămână pauză când are loc „Târgul de fete” de pe muntele Găina (20-21 iulie 2019).

Duminică, 28 iulie, vor avea loc sferturile de finală, iar faza finală cu semifinale și finale se va disputa pe 3 și 4 august 2019, la Sălciua.

Cele 12 echipe sunt Bistra, Poiana Vadului, Roșia Montană, Arieșeni, Avram Iancu, Horea, Sohodol, Albac, Lupșa, Vidra, Vadu Moților și Sălciua, campioana de anul trecut.

Programul este următorul:

Grupa A

Faza grupelor – Teren BISTRA – 14 iulie 2019 (duminică)

09:00 – Bistra – Roșia Montană (copii)

09:50 – Bistra – Roșia Montană

10:40 – Roșia Montană – Poiana Vadului (copii)

11:30 – Roșia Montană – Poiana Vadului

12:20 – Poiana Vadului – Bistra (copii)

13:10 – Poiana Vadului – Bistra

Grupa B

Faza grupelor – Teren CĂRPENIȘ – 14 iulie 2019 (duminică)

09:00 – Arieșeni – Horea (copii)

09:50 – Arieșeni – Horea

10:40 – Horea – Avram Iancu (copii)

11:30 – Horea – Avram Iancu

12:20 – Avram Iancu – Arieșeni (copii)

13:10 – Avram Iancu – Arieșeni

Grupa C

Faza grupelor – Teren CĂRPENIȘ – 14 iulie 2019 (duminică)

16:00 – Sohodol – Lupșa (copii)

16:50 – Sohodol – Lupșa

17:40 – Lupșa – Albac (copii)

18:30 – Lupșa – Albac

19:20 – Albac – Sohodol (copii)

20:10 – Albac – Sohodol

Grupa D

Faza grupelor – Teren BISTRA – 14 iulie 2019 (duminică)

16:00 – Sălciua – Vadu Moților (copii)

16:50 – Sălciua – Vadu Moților

17:40 – Vadu Moților – Vidra (copii)

18:30 – Vadu Moților – Vidra

19:20 – Vidra – Sălciua (copii)

20:10 – Vidra – Sălciua

Tudor Stan

redactor Radio Unirea FM
Mobil: 0756.638.321
email: tudorstan90@gmail.com

Facebook 

Comentarii