A început Liga a 3-a! Victorii pentru Metalurgistul Cugir și Industria Galda, doar egal pentru Unirea Alba Iulia în runda inaugurală

Adăugat la Fotbal, Sport

A început Liga a 3-a! Nu mai puțin de 4 echipe din Alba sunt la startul acestei ediții, toate repartizate în seria a 5-a. Balul a fost deschis vineri, pe Cetate, de Unirea Alba Iulia, care a remizat, scor 1-1, cu satelitul prim-divizionarei, Gaz Metan Mediaș.

Pentru uniriști a punctat Ciprian Selagea în minutul 5 din penalty, iar pentru oaspeți a egalat Hăjmășan în minutul 37. Sâmbătă, Metalurgistul Cugir a câștigat deplasarea de la FC Avrig, scor 1-0, singura reușită a partidei fiind autogolul lui Pavel, din minutul 47.

Industria Galda a obținut cel mai categoric succes al primei etape, scor 4-1, în deplasare la Viitorul Ghimbav. Golurile au fost semnate de Cernea, cu o dublă în minutele 4 și 78, Schiau în mintutul 16 și Goronea în prelungirile partidei. Performanța Ighiu a stat în prima etapă.