22 de spectacole în cele 4 zile ale Festivalului Internaţional de Teatru de tineret APOLLO de la Alba Iulia, în perioada 11-15 mai 2017

Adăugat la Știri

Apollo, festivalul internaţional de teatru de tineret de la Alba Iulia este un proiect ce urmăreşte capitalizarea impactului avut de primele ediţii, dorind să extindă dimensiunile vieţii sociale şi cultural-artistice a tinerilor din Alba Iulia, să diversifice oferta cultural-artistică a municipiului şi să promoveze imaginea acestuia pe plan internaţional.

Acest proiect doreşte să confere continuitate unui demers cultural unic în România prin specificul său. Evenimentul, realizat anual din 2014, este o invitaţie deschisă adresată trupelor şi companiilor tinere din toată lumea de a se întâlni, de a învăţa prin schimb de experienţă şi de a oferi spectacole reprezentative publicului albaiulian.

Festivalul nu este unul bazat pe competiţie, urmărind să ofere grupurilor şi companiilor tinere din ţară şi străinătate posibilitatea de a forma legături, punţi de colaborare artistică, de a-şi dezvolta performanţa artistică şi abilităţile de scenă învăţând, descoperind şi explorând împreună spiritul de toleranţă şi cooperare prin intermediul artei.

Evenimentul urmăreşte să promoveze imaginea Municipiului Alba Iulia ca punct de reper în arealul evenimentelor internaţionale de tineret şi să stimuleze spiritul civic prin implicarea tinerilor în dezvoltarea vieţii culturale a comunităţii.

Nu se acordă premii ierarhizate sau distincţii speciale, fiecare grup concurează doar pentru a câştiga aplauzele spectatorilor, Apollo răsplătind devoţiunea, pasiunea şi dăruirea artiştilor. Toate grupurile participante vor primi trofee originale – sculpturi în lemn, lucrări create de Ştefan Balog (Fundaţia Inter-Art, Aiud) şi inspirate direct de povestea fiecărui spectacol.

Pentru Apollo graniţele dintre profesionişti şi amatori dispar, totul reducându-se la esenţă: actul artistic ca pasiune, devotament, dăruire, transformare! Teatrul de tineret este un format de festival deschis artiştilor amatori şi profesionişti aflaţi la început de carieră şi care îşi doresc să crească prin schimb de experienţă.

  • s-au înscris 34 de grupuri şi companii de teatru, 6 din România şi 28 din străinătate;
  • au fost selectate 12 grupuri: 7 din străinătate şi 5 din România, cărora li se adaogă 2 grupuri reprezentând Organizatorul;
  • vor fi prezentate publicului, gratuit, 22 de spectacole în cele 4 zile de festival;
 

Grupuri din străinătate:

-The Wild Bunch (Berlin, Germania)

-Theatretk (Valencia, Spania)

-Neve Eliezer (Tel Aviv, Israel)

-Il Luogo in Buio (Castellamare di Stabia, Italia)

-Kolasin Theatre (Kolasin, Muntenegru)

-Theatrum Mundi (Chernihiv, Ucraina)

-Teatrul Republican Dramatic “B.P.Hasdeu” (Cahul, Moldova)

 

 

Grupuri din România

-Ludic (Iaşi)

-Eterdanceshow (Cluj Napoca)

-Ludum (Deva)

-Studio24 (Bucureşti)

-Truverii (Bucureşti)

-Skepsis (Alba Iulia)

-DelArt (Alba Iulia)

 

Deschiderea va avea loc Joi, 11.05.2017, ora 18.00,  în faţa Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, continuând cu alte 3 spectacole în aer liber. În prima zi a festivalului, toate spectacolele vor avea loc în diverse locaţii din zona centrală a Cetăţii (Muzeul Naţional al Unirii, Poarta a III-a, Catedrala Romano-Catolică) în ideea de a însufleţi prin arta o serie de obiective turistice cunoscute – în cazul vremii nefavorabile, spectacolele vor avea loc la Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia.

Pentru celelalte zile ale festivalului, spăectacolele vor avea loc la Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia.

Ţări reprezentate: Germania, Spania, Israel, Italia, Muntenegru, Ucraina, Moldova, Olanda, Cehia şi fireşte,  România:

Dimensiuni conexe:

  1. Componenta educaţională, de formare:

– membrii grupurilor invitate vor participa la ateliere de formare coordonate de Michal Hecht (Academia de Arte ale Spectacolului, Praga) şi sesiuni de discuţii coordonate Dr. Joke Elbers (Academia de Teatru, Amsterdam)

  1. Deschiderea spre alte arte.

Arta plastică va fi reprezentată din nou în festival prin organizarea a două expoziţii inedite care traetază Afişul ca Obiect de Artă. – expoziţiile vor fi deschise publicului la Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia în cadrul programului festivalului:

  • expoziţia personală de afişe satirice (Ştefan Balog) – afişe satirice inspirate de grupurile şi spectacolele prezente la ediţiile precedente.
  • expoziţia internaţională de afişe „Break a Leg!” – Artişti din întreaga lume sunt provocaţi să creeze versiuni originale de Afiş pe o temă dată. Pentru această ediţie, tema a fost „Break a Leg!”. Au fost înscrişi 24 de artişti,  4 din străinătate şi  20 de artişti din ţară. S-au acordat câteva distincţii după cum urmează: Cătălin Precup (premiul I), Maria Bocancios (Premiul II), Adriana Obrocean (Premiul III), Rodica Strugaru (Premiul Apollo), Anca Sas (Premiul Skepsis), Ovidiu Panighiant (Premiul Inter-Art)

Joi/ Thursday 11.05.2017

18.00 – Ceremonie de Deschidere/ Opening Ceremony

Prezintă/Presents: Ioan Adrian Popa

Opening word: Dr. Joke Elbers (NL)

18.40 – DELART (Alba Iulia, RO)

Maestrul/ The Master

– după/ based on: Eugene Ionesco

Regia/Director: Viorel Cioflică

Sala Unirii/ Unification Hall

19.00 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

In largul mării/ Out at sea

– după/based on- Slawomir Mrozek

Regia/Director: Viorel Cioflică

Sala Unirii/ Unification Hall

20.20 LUDUM (Deva, RO)

Zbor Interior/ Inner Flight

– după/based on – Liviu Costea

Regia/Director: Liviu Costea

Poarta a III-a/ Citadel’s 3rd Gate

20.50 – IL LUOGO IN BUIO – (Castelmmare di Stabia, IT)

Înălţarea şi Prăbuşirea unui Zeu/ A God’s Rise and Fallen

– după/ based on: Homer, Dante, greek mithology

Regia/Director: Cristian Izzo

Catedrala Catolică

 

Vineri/ Friday 12.05.2017

17.30 – NEVE ELIEZER (Tel Aviv, IL)

Toţi vor să trăiască/ Everyone wants to live

– după/ based on: Hanoch Levin

Regia/Director: Ilan Shani

Sala Mare/ Main Hall

18.40 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

Fata de măritat/ A big girl

– după/ based on: Eugene Ionesco

Regia/Director: Viorel Cioflică

Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

19.10 – Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P.Hasdeu“ (Cahul, MD)

Amintiri din copilărie/ Childhood memories

– după/ based on: Ion Iachim, Ion Creangă

Regia/Director: Gheorghe Mândru

Sala Mare/ Main Hall

20.40 – Cristian Izzo (Castelmmare di Stabia, IT)

Pulcinella şi Apollo/ Pulcinella meets Apollo

– Improvizaţie/ improvisation

Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

21.10 – Michal Hecht (Praga, CZ)

Pantomima/ Pantomime

– invitat special/ special guest

Sala Mare/ Main Hall

 

Sămbătă/ Saturday – 13.05.2017

10.00 –Michal Hecht (Praga, CZ)

Workshop

– pentru participanţi/ for the participants

Sala Studio /Studio Hall

17.00 – THE WILD BUNCH (Berlin, DE)

Oprire la cerere/ Request Stop

– după/ based on: Harold Pinter

Regia/Director: Ilka-Cordula Felcht

Sala Mare/Main Hall

18.20 – LUDIC – CCS IASI (CCS Iasi, RO)

Ultimul Godot/ Last Godot

– după/ based on: Matei Visniec

Regia/Director: Aurel Luca

Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

19.30 – KOLASIN THEATRE (Kolasin, ME)

Avionspotting

– după/ based on: Iva Brdar

Regia/Director: Zoran Rakočević

Sala Mare/ Main Hall

20.20 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

Amprenta Ionesciană/ Ionescian Print

– după/ based on: Eugene Ionesco

Regia/Director: Viorel Cioflică

Sala Studio/ Studio Hall

21.00 – ETERDANCESHOW (Cluj Napoca, RO)

Eteroclit

-după/based on: Roxana Fânaţă, Robert Nagy

Regia/Director: Alexandra Felseghi

Coreografie/Coreography: Melinda Jakab

Sala Mare/ Main Hall

 

Duminică/Sunday 14.04.2017

11.00 – TRUVERII – (CCS Bucureşti, RO)

D’ale lui Pacală/ Joker’s Tricks

– creat de/created by: Mihai Serghei Todor

Regia/Director: Mihai Serghei Tudor

Sala Unirii/ Unification Hall

12.30 – Expoziţie de Afişe Satirice/

Satirical Poster Exhibition

Artist: Stefan Balog

Invitat special/ special guest: Prof.Univ.Dr. FRANZ K. SCHUPPANZIGH,

Academia de Arte Libere, Schengendorf

Muzeul Naţional al Unirii/ National Museum of Unification

13.00 – Expoziţia Internaţională de Afişe Apollo/

International Poster Exhibition

“Break a Leg

Muzeul Naţional al Unirii/ National Museum of Unification

13.30 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)

Hazard

– după/ based on: Stefan Balog

Regia/Director: Viorel Cioflică

Sala Studio/ Studio Hall

17.00 – THEATRUM MUNDI (Chernihiv, UA)

De ce? / Why?

– după/ based on: Sergey Astrakhantsev

Regia/Director: Evgeny Sidorenko

Sala Mare/ Main Hall

17.50 – STUDIO 24 (CCS Bucuresti, RO)

Soare cu dinţi / Cold Sun

– după/ based on:

Regia/Director: Mihai Serghei Todor

Sala Studio/ Studio Hall

19.00 – THEATRETK COMPANY (Valencia, ES)

Duminica Sumbră/ Gloomy Sunday

– după/ based on: Harold Zúñigan

Regia/Director: Harold Zúñigan

Sala Mare/Main Hall

20.10 – LUDIC – (CCS Iasi, RO)

Medeea redux

– după/ based on: Nei Labute

Regia/Director: Aurel Luca

Sala Studio /Studio Hall

21.20 – TRUVERII – (CCS Bucureşti, RO)

Al endrada del temps clar

– creat de/created by: Mihai Serghei Todor

Regia/Director: Mihai Serghei Tudor

Sala Mare/ Main Hall

 

Simona Lodroman

redactor șef Radio Unirea FM
Mobil: 0733.948.174
email: slodroman@yahoo.com

Comentarii